Showtime

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit dhe menopauzën e shkaktuar nga mjekësia

04/18/2024 11:39
nga:N K

Olivia Munn ka folur për betejën e saj me kancerin e gjirit.

Aktorja 43-vjeçare foli për momentin kur e kuptoi se është e sëmurë, për katër operacionet dhe menopauzën e shkaktuar nga mjekësia.

“Unë nuk isha dikush që kisha frikë nga vdekja. Por të kesh një fëmijë të vogël në shtëpi e bënte gjithçka shumë më të tmerrshme”.

“Kancerit nuk i intereson kush jeni, nuk ka rëndësi a keni fëmijë apo jo. Ai vjen tek ju dhe nuk ka zgjidhje tjetër pos të përballeni me të”, tha ajo.

Gjatë kryerjes së një diseksioni të nyjeve limfatike, një procedurë e vonimit të thithkave (një procedurë kirurgjikale që kursen thithkat) dhe një mastektomi të dyfishtë, ajo tha: “Kam pasur mjekë të mrekullueshëm, por ishte ende një negociatë nganjëherë për atë që po bëjmë. Jam e lumtur që e bëra. Unë dua t’i jap vetes mundësinë më të mirë për të mbajtur pjesët e mia që mund t’i mbaj”.

Në kryerjen e një mamografie të pastër vetëm tre muaj përpara:

“Po ecja duke menduar se nuk kisha kancer në gji. I bëra të gjitha testet që dija”.

Në mastektominë e dyfishtë:

“Ka kaq shumë informacione dhe ju po i merrni këto vendime të mëdha për pjesën tjetër të jetës tuaj. U përpoqa vërtet të isha e përgatitur, por e vërteta është se asgjë nuk mund të më përgatiste për atë që do të ndihesha, si do të dukej dhe si do ta përballoja emocionalisht. Ishte shumë më e vështirë nga sa prisja”.

Duke qëndruar larg rrjeteve sociale në mes të shërimit të saj:

“Privatësia më dha kohë për të luftuar pa asnjë zhurmë nga jashtë”, tha më tej aktorja.