Lajme

Norvegjia i përgjigjet Turqisë: Jemi 100 për qind prapa anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

05/14/2022 21:24
nga:Arsim Buxhovi

Norvegjia po mbështet planet e Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, përkundër qëndrimit fillestar të Turqisë.

“Ne nuk e dimë se çfarë dëshiron të thotë Turqia në të vërtetë, por nga perspektiva norvegjeze, ne jemi 100 për qind prapa Finlandës dhe Suedisë nëse vendosin të aplikojnë për anëtarësim në NATO,” tha ministrja e Jashtme norvegjeze, Anniken Huitfeld, pasi mbërriti për një takim me homologët e saj të NATO-s në Berlin.

“Kjo do të forcojë gjithashtu bashkëpunimin nordik sepse ne zgjodhëm ndryshe pas Luftës së Dytë Botërore, kështu që mendoj se ky është një moment historik tani”, shtoi ajo.

Ministri i Jashtëm holandez Wopke Hoekstra i bëri jehonë asaj, duke thënë se ishte e rëndësishme që të gjithë anëtarët e NATO-s të tregojnë unitet.