Lajme

Një tjetër vepër i shtohet Las Vegasit, kjo është struktura sferike më e madhe në botë

07/06/2023 18:43
nga:Gazeta Blic

Ajo ulet në horizontin e Las Vegasit si një anije kozmike e madhe, e zezë dhe misterioze – derisa të bjerë nata, kur shkëlqen si Toka nga hapësira.

MSG Sphere nuk do të hapet për publikun për gati tre muaj të tjerë, kur U2 ta pagëzojë vendin e argëtimit me një sërë koncertesh. Por pritjet po rriten.

Ajo konsiderohet si struktura më e madhe sferike në botë. Teatri i tij thuhet se përmban ekranin LED me rezolucion më të lartë në botë.

Dhe pjesa e jashtme e saj është e pajisur me 1.2 milionë LED. Ajo u ndriçua plotësisht për herë të parë të martën për të festuar katër korrikun

Pjesa e jashtme e Sferës do të ndriçohet çdo ditë dhe natë me animacione dhe imazhe të tjera, ndonjëherë të lidhura me stinën. Për shembull, mund të shndërrohet në një kungull gjigant në Halloween dhe një glob bore në Krishtlindje.

Disa njerëz tashmë po bëjnë shaka në Twitter se pamjet e tij të mëdha dhe të rrotullueshme do të shkaktojnë aksidente trafiku.

Sphere u projektua nga Populous , firma globale e arkitekturës që qëndron pas shumë prej arenave më të mira sportive në botë. Kostot e ndërtimit, janë rritur në 2.3 miliardë dollarë.

Globi mund të mbajë pothuajse 18,000 njerëz, ndodhet në një bllok të gjatë në lindje të Las Vegas Strip dhe do të lidhet me një vendkalim për këmbësorët me kompleksin turistik venecian.

Është planifikuar të hapet më 29 shtator me “U2:UV Achtung Baby Live at Sphere”, një seri prej 25 koncertesh të ndërtuara rreth albumit historik të grupit irlandez të vitit 1991 “Achtung Baby” dhe që zgjat deri në mes të dhjetorit. Çmimet e biletave fillojnë nga 140 dollarë.