Sporti

Një sulmues ndryshe në ndeshjet me kombëtaren, Robert Lewandowski me statistika aspak pozitive me Poloninë

06/19/2021 13:28
nga:Mergim Rreci

Robert Lewandowski ka “shpërthyer” me golat e tij në nivel klubesh.

Rekordi i tij si në Borussia Dortmund ashtu edhe në Bayern Munich është mbresëlënës, por sulmuesi polak ka ende një objektiv më shumë për të përmbushur në karrierën e tij, përcjell GazetaBlic Sport.

Lewandowski është shënuesi kryesor i të gjitha kohërave në Poloni me 66 gola, por sulmuesi ka arritur vetëm dy gola në një turne të madh ndërkombëtar.

Polonia nuk është skuadra me rezultatin më të lartë në këto gara, por statistikat e futbollistit të tyre kryesor nuk janë ato që priten nga një sulmues i cilësisë së tij.

Në 12 ndeshje midis Kupës së Botës dhe kampionateve Evropiane, Lewandowski arriti të shënojë vetëm dy herë: një kundër Portugalisë në Euro 2016 dhe një tjetër kundër Greqisë në Euro 2012.

Ai ka bërë gjithsej 35 gjuajtje në portë, gjë që e bën edhe më të habitshme shkallën e tij të ulët të shënimit pasi është një nga konvertuesit më të mirë të shanseve në kontinent.

Polonia tani përballet me Spanjën në ndeshjen e tyre të dytë në fazën e grupeve pas humbjes së tyre ndaj Sllovakisë, me Lewandowski që nuk arriti të shënonte nga 17 përpjekjet e tij të fundit për gol me kombëtaren në gara të mëdha.

/GazetaBlic Sport/