Lajme

Një orë më pak punë për Ramazan, Matoshi: Komuna e Gjilanit ta anulojë menjëherë vendimin, shkelja e Kushtetutës është krim

03/28/2023 20:39
nga:G B

Analisti Halil Matoshi ka thënë se Komuna e Gjilanit duhet ta anulojë menjëherë vendimin që shkurton orarin e punës së administratës për Ramazan, raporton Gazeta Blic.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se nuk tolerohet shkelja e Kushtetutës dhe është krim dhe pushteti komunal nuk ka të drejtë ta bëjë këtë.

Postimi i tij i plotë:

Komuna e Gjilanit duhet me e anulu MENIHERË vendimin që shkurton orarin e punës së administratës për Ramazan

Pavarësisht se kundrejt religjionit Lëvizja Vetëvendosje ka bâ politika demagogjike dhe manash lojës me emocionet e njerëzve që besojnë Islamin, shkelja e Kushtetutës është krim dhe nuk do të tolerohet.

Pushteti Komunal nuk e ka të drejtën të nxjerr vendime për administratën e shtetit për çâshtje që prekin Kushtetutën.

Neni 8 [Shteti Laik]

Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.

Ndal cënimit të rendit kushtetues në Repblikën e Kosovës.