Cool

Një nutricioniste pohon se nuk duhet të hamë pas orës 20:00, ja pse

02/28/2024 09:14
nga:N K

Ndoshta nuk ka gjë më relaksuese sesa të shtrihesh natën dhe të relaksohesh me një film apo serial dhe ndonjë ushqim, por duhet evituar ngrënia e ushqimit pas orës tetë të mbrëmjes.

Probleme të tilla si gjumi i dobët, shtimi në peshë dhe rritja e ndjeshmërisë së stomakut lidhen me të ngrënit pas orës 20:00. Nutricionistja dhe dietologia Garima Goyal zbuloi për Health Shots se çfarë ndodh me trupin tonë nëse hamë pas orës 20:00.

Probleme me tretjen

Shpejtësia e metabolizmit të trupit priret të ngadalësohet në mbrëmje, gjë që ndikon në efikasitetin e tretjes”, thekson dietologia. Ushqimi në mbrëmje, dhe veçanërisht vonë natën, mund të shkaktojë që ushqimi të prishet më ngadalë, duke shkaktuar potencialisht siklet, përcjellë Index.hr, .

Ndjeshmëria ndaj insulinës

Insulina është thelbësore për rregullimin e sheqerit në gjak dhe mund të jetë më pak efektive në përgjigje të vakteve të natës vonë. Goyal shpjegon se ndjeshmëria e reduktuar ndaj insulinës mund të kontribuojë në vështirësi në ruajtjen e shëndetit metabolik dhe një peshë të shëndetshme, transmeton Klankosova.tv.

Probleme me gjumin

Ngrënia e ushqimit të rëndë para gjumit mund të çojë në dispepsi dhe parehati. Rritja e aciditetit të stomakut nga ngrënia e natës vonë mund të prishë modelet e gjumit dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit, transmeton Klankosova.tv.

Marrja e kalorive

Sado të shijshme dhe të kënaqshme që janë, ushqimet e natës vonë mund të shtojnë një tepricë të përgjithshme kalori. Pa kompensim gjatë ditës, kaloritë e tepërta mund të kontribuojnë në shtimin e peshës me kalimin e kohës, domethënë nëse ushqimi konsumohet rregullisht pas orës 20:00.

Thithja e lëndëve ushqyese

Kur ushqimi konsumohet vonë natën, thithja e lëndëve ushqyese mund të jetë më pak efektive gjatë natës, thekson dietologia. Megjithatë, përthithja e substancave varet edhe nga individi. “Ndryshimet individuale në ritmet cirkadiane dhe proceset e tretjes e bëjnë këtë ndikim të ndryshueshëm midis njerëzve,” shpjegon Goyal, raporton Health Shots.