Fit&Sexy

Nëse nuk e dini, këto veprime po shkatërrojnë thonjtë tuaj

04/08/2021 10:07
nga:G C

Për fat të mirë, shumica e grave mund të mbajnë çdo model që dëshirojnë në thonjtë e tyre, por është e rëndësishme për të gjithë ne të kemi thonjë të shëndetshëm, shkruan “IconStyle”.

Në fakt, thonjtë tuaj mund të zbulojnë gjendjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe nëse nuk kujdeseni mirë për veten, thonjtë tuaj do ta tregojnë atë, transmeton lajmi.net.

Ja disa zakone të përditshme që mund t’i prishin thonjtë tuaj.

I mbani thonjtë shumë të gjatë

Ndërsa është e vërtetë që të kesh thonjë të gjatë ju lejon të eksperimentoni me dizajne të ndryshme, mbajtja e thonjve tuaj më të shkurtër është padyshim më e shëndetshme.

Thonjtë e gjatë mund të mbajnë papastërti dhe baktere dhe mund të përhapin infeksione.

E lini manikyrin shumë gjatë

Edhe pse ndonjëherë ndihet sikur nuk keni kohë për të hequr siç duhet manikyrin e thonjve, ju rrezikoni të dëmtoni thonjtë tuaj nëse i lini të ngjyrosura për javë të tëra.

Ngjashëm me lëkurën tuaj, thonjtë tuaj mund të thithin substanca që aplikohen në sipërfaqen e tyre. Për t’i dhënë thonjve tuaj një pushim shumë të nevojshëm nga manikyri, fshijeni atë.

Përdorni shpesh llak flokësh

Nëse jeni përdorues i pasionuar i llakut të flokëve, mund të dëmtoni thonjtë e duarve pa e kuptuar.

Llaku i flokëve përmban deri në 50% alkool, i cili mund t’i bëjë thonjtë tuaj të dobët dhe të brishtë. Llaku i flokëve gjithashtu mund të “rrëmbejë” manikyrën tuaj.