Showtime

Ndahet nga jeta në moshën 83-vjeçare stilisti ikonik italian i modës, Roberto Cavalli

04/13/2024 08:34
nga:N K

Roberto Cavalli, stilisti italian i modës i njohur për dizajnet e tij magjepsëse, printimet shumëngjyrëshe dhe shumë fansa të famshëm, ka vdekur në Firence në moshën 83-vjeçare.

Estetika e tij e pasur, e cila përmbante printime të shkëlqyera të frymëzuara nga bota e florës dhe faunës ekzotike, buzëve të larta dhe belit edhe më të ulët, ishte pa ndjesë seksi. Stili i tij i jetesës ishte po aq i bollshëm, me rezidencën e tij kryesore një pronë toskane prej 13 hektarësh me një vresht, makinë për rrezitje, kuaj garash, Ferrari dhe një banjë kafshësh duke përfshirë papagajtë, iguanat, një mace persiane, një majmun dhe tigër.

Sipas guardian, Pasuria e tij përfshinte gjithashtu një helikopter personal dhe një superjaht të quajtur Freedom.

Dizajni i tij u frymëzua nga filmi Batman.