Cult

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur

04/21/2021 13:24
nga:G C

Jim Steinman, kompozitori shumëngjyrësh që qëndron pas hiteve si Bat Out Of Hell dhe Total Eclipse Of The Heart, ka vdekur në moshën 73 vjeçare, shkruan BBC.

Vëllai i tij Bill i tha Associated Press se kompozitori dhe producenti ka vdekur nga dështimi i veshkave të hënën pasi ishte i sëmurë për disa kohë.

“Më ka marrë malli për të tashmë,” shtoi ai.

Këngëtari Meat Loaf, me të cilin Steinman shënoi hitet e tij më të mëdha, i dha lamtumirë me fjalët: Fluturo Jimmy Fluturo”.

Bonnie Tyler gjithashtu bëri homazhe, duke thënë se ajo ishte “absolutisht e shkatërruar” nga lajmet për vdekjen e shokut të saj.

Jashtë muzikës, “ai ishte gjithashtu një qenie qenie qesharake, e mirë, mbështetëse dhe thellësisht e kujdesshme”, shkroi këngëtari uellsian.

I njohur për prodhimet e tij bombastike, operistike, Steinman arriti famën më të madhe më 1977 me albumin Meat Loaf Bat Out Of Hell.

Ai më vonë fitoi çmimin “Albumi i vitit” në Grammy për punën e tij në “Falling Into You” të Celine Dion dhe punoi në muzikalin e Andrew Lloyd Webber, Whistle Down The Wind, i cili u hap në West End më 1998.