Cult

Ndahen çmimet vjetore të kinematografisë, Blerta Basholli dhe Abdurrahman Shala emrat kryesorë

06/01/2022 21:23
nga:G C

Me fillim nga ora 18:00, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë ndarjen e çmimeve për kinematografi, shkruan KultPlus.

Në një ceremoni të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, janë ndarë Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu” i cili i është dhënë laureatit Abdurrahman Shala, aktor, ndërsa Çmimin Vjetor për Kinematografi e ka fituar regjisorja Blerta Basholli.

Hapjen e kësaj ceremonie e bëri Berat Miftari, i njohur për veshët e shumë qytetarëve të Kosovës.

Çmimin Vjetor për Kinematografi e ndau kryeministri Albin Kurti, i cili u shpreh mirënjohës për të arriturat e kinematografisë kosovare.

Ndërkaq, Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, e ndau çmimin për familjarin e Abdurrahman Shalës.

Në anën tjetër, me ftesën e MKRS-së, Kori Siparantum pati disa performanca të jashtëzakonshme që u ndjeken me duartrokitje nga publiku i pranishëm në sallë.