Euro2024

Martinez: U shqetësova për lojtarët

06/23/2024 09:06
nga:E K

Roberto Martinez pranoi se ishte i shqetësuar për sigurinë e lojtarëve të tij pasi fitorja 3-0 e Portugalisë ndaj Turqisë në Dortmund u dëmtua nga një pushtim në fushë nga tifozët.

Gjatë dhe pas ndeshjes, gjithsej shtatë tifozë hynë në fushë, duke synuar yllin Cristiano Ronaldo.

I pari ishte një fëmijë dhe Ronaldo e përshëndeti dhe pozoi një foto me të. I dyti u përpoq të bënte të njëjtën gjë përpara se portugezi të hiqte krahun nga qafa.

Pas ndeshjes, më shumë njerëz u përpoqën të futeshin në fushë, me sulmuesin Gonzalo Ramos të kapur në përpjekjet e stjuardëve për të parandaluar tifozët që t’i afroheshin Ronaldos.

“Ishte shqetësuese”, tha Martinez pas ndeshjes. “Sepse sot ishim me fat që qëllimet e tifozëve ishin të mira”.

“E kuptoni se ishte një moment i vështirë – nëse ato synime janë të gabuara, lojtarët janë në rrezik. Ne duhet t’u japim një mesazh tifozëve: kjo nuk është mënyra e duhur. Nuk do të përfitoni asgjë prej saj, çfarë do të ndodhë është se masat e sigurisë do të bëhen më të rrepta”, shtoi trajneri portugez.