Euro2024

Luis de la Fuente: Të qëndrojmë me këmbë në tokë – kampionati është shumë i vështirë

06/21/2024 08:34
nga:E K

Trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente ka komentuar fitoren 1-0 të La Furia Roja ndaj Italisë në ndeshjen e dytë të Kampionatit Evropian në Gjermani, e cila e pa ekipin të sigurojë një vend në fazën eliminatore të turneut.

“Ju më njihni mirë, mendoj njësoj siç mendoja dje. Jam krenar për rezultatin dhe mënyrën se si e arritëm atë. Por është një turne shumë i vështirë dhe me çdo ndeshje të ardhshme kundërshtarët do të na njohin më mirë  – e vështirë. Ka shumë skuadra të forta në turne, por askush nuk është më i mirë se ne, megjithatë, gjëja e rëndësishme është të vazhdojmë të punojmë shumë, të vazhdojmë të përmirësohemi dhe të qëndrojmë në tokë”, tha ai, transmeton GazetaBlic Sport.

“Mendoj se ishim skuadra më e freskët, por futbolli nuk ka të bëjë vetëm me freskinë dhe palestër, por edhe me taktikë dhe teknikë. Ne ishim më të mirë në çdo drejtim. Unë e respektoj Italinë, por ata patën shumë probleme sot sepse i krijuam ne. Mendoj se kjo ishte ndeshja jonë më e mirë me Italinë dhe në Ligën e Kombeve nuk do të lodhem duke promovuar futbollin spanjoll.

“Dua të theksoj klasën e gjeneratës që kam, veçanërisht në këtë skuadër. Futbollistët spanjollë janë më të mirët në botë. Unë e di se si funksionon ky ekip deri në detajet më të vogla – i njoh ata dhe ata më njohin mua. Unë jam i lumtur, por ende nuk kemi arritur asgjë humbasim ekuilibrin në lojën tonë”, shtoi  de la Fuente.

“Unë pashë potencialin në skuadrën time sonte, e cila mposhti plotësisht një ekip të lartë si Italia. Mund të duket sikur italianët luajtën keq, por kjo është për shkak se ne luajtëm mirë. Ata fituan evropianët tre vjet më parë. Tani ka ende një rrugë të gjatë për të finalen, por më pëlqen fakti që njerëzit kanë filluar të na numërojnë. Duhet të qëndrojmë të qetë dhe lojtarët të vazhdojnë të argëtohen duke luajtur futboll”, përfundoi spanjolli.

/GazetaBlic Sport/