Lajme

Lotaria 143 mln € fitohet nga grupi prej 165 personash në fshatin belg

12/09/2022 09:05
nga:Y I

Një grup prej 165 personash nga një fshat belg kanë fituar kolektivisht më shumë se 143 milionë euro në lotarinë EuroMillions.

Banorët nga Olmen, në provincën Antwerp, paguanin në mënyrë të barabartë për të blerë bileta në shitësin e tyre lokal të gazetave.

Secili prej tyre fitoi rreth 868,000 € sipas Lotarisë Kombëtare Belge.

EuroMillions tha se xhekpoti përfundimtar ishte 142,897,164 €.

Joke Vermoere, një zëdhënës i Lotarisë Kombëtare, tha se kjo ishte fitorja më e madhe në grup ndonjëherë.

Pronari i shitësit të gazetave, i cili ka organizuar blerje të ngjashme në grup për disa vite, i tha Radio Belgjikës se duhej ta përsëriste lajmin “pesë deri në gjashtë herë” pasi klientët e tij nuk mund ta besonin se kishin fituar.

Identiteti i fituesve nuk është bërë i ditur.

Ky nuk është xhekpoti më i madh i EuroMillions ndonjëherë, një lojtar i vetëm nga Britania e Madhe fitoi 195 milion £ në korrik, citon BBC.

Muaj më parë, një çift britanik nga Gloucester fitoi 184 milionë paund.

Xhekpoti i EuroMillions organizohet në nëntë vende evropiane: Belgjikë, Francë, Britani e Madhe, Spanjë, Portugali, Irlandë, Austri, Zvicër dhe Luksemburg.

Numrat fitues për të martën ishin 12, 20, 25, 26 dhe 27, me numrat me fat ishin 8 dhe 12.