Fit&Sexy

Lista e ushqimeve të mira dhe të këqija për zorrën e irrituar

05/16/2023 12:29
nga:N M

Sindroma e zorrës së irrituar është një çrregullim që prek zorrën e trashë. Është një gjendje kronike për të cilën nuk ka një kurë përfundimtare.

Shumë njerëz me këtë çrregullim zbulojnë se një ndryshim në stilin e jetës dhe dietës funksionon për të ndihmuar në mbajtjen e simptomave pa përdorur ilaçe.

Sindroma e zorrës së irrituar nuk është një gjendje serioze, por mund të jetë e pakëndshme dhe mund të ndikojë në cilësinë e jetës së pacientëve kur ka një shpërthim. Këto çrregullime, të njohura gjithashtu si çrregullime të ndërveprimit zorrë-tru, kanë të bëjnë me mënyrën se si zorra dhe truri juaj ndërveprojnë së bashku. Perspektiva afatgjatë për IBS-në është e mirë, me kusht që pacienti të jetë në përputhje me dietën dhe ndryshimet në stilin e jetës, shkruan Allied Digestive Health, transmeton Gazeta Shneta

Për shkak se zorrët dhe truri nuk funksionojnë siç duhet së bashku, kjo mund të shkaktojë ndjeshmëri në traktin tretës, gjë që mund të çojë në simptoma të pakëndshme si diarre. Simptomat e zakonshme të IBS-në përfshijnë:

Gazra dhe fryrje;
Dhimbje barku;
Ndryshimet në zakonet e zorrëve;
Diarreja;
Kapsllëk;
Për të mos u ankuar nga dhimbjet e ngërçeve me tension në bark, fryrja, gurguritja dhe kapsllëku me diarre, ja pra ushqimet për t’u preferuar dhe ato për t’u shmangur në momente kritike.

Vezët

Vezët treten lehtë dhe nuk e shqetësojnë zorrën e trashë. Gjithashtu, ato janë një burim i shkëlqyer i proteinave si pjesë e një diete javore. Megjithatë, jo të gjithë i tresin vezët njësoj.

Mishi pa yndyrë

Mishi pa yndyrë është një tjetër burim i shkëlqyer i proteinave dhe ju ofron shumë mundësi ushqimore për planifikimin e vakteve. Mishrat pa dhjamë përfshijnë copa të ligët të viçit (p.sh., fileto, biftekë të rrumbullakët nga sipër/poshtë), mish derri, pulë me mish të bardhë dhe gjeldeti me mish të bardhë. Disa mjekë këshillojnë gjithashtu mishin e lirë ose të ushqyer me bar, pasi përmbajtja e lartë mund të përfitojë nga bakteret e zorrëve.

Salmoni dhe peshq të tjerë të pasur me omega-3

Këtu përfshihen edhe harenga, merluci i zi, açugeja, peshku i bardhë, sardelet, trofta e ylberit dhe skumbri.

Më poshtë është një listë e shumë frutave, perimeve, arrave dhe farave:

Specat;
Karotat;
Misër;
Patëllxhan;
Bishtaja;
Patate dhe patate e ëmbël;
Domate;
Rrepë;
Kungull i njomë;
Avokado;
Banane;
Boronica;
Pjepër;
Rrushi.
Disa këshilla të tjera për të menaxhuar IBS-në përfshijnë:

Pini shumë ujë;
Shmangni kafeinën (çaj, kafe, sode, çokollatë);
Rritni marrjen e fibrave;
Merrni një suplement fibrash përveç ngrënies së ushqimeve të pasura me fibra.
Kur bëhet fjalë për ndryshimet e aktivitetit, është e mençur të ushtroheni rregullisht, të hani vakte më të vogla ulur, të provoni teknika meditimi ose relaksimi dhe të lini duhanin. Rritja e aktivitetit dhe ushtrimeve shoqërohen gjithashtu me më pak shpërthime të IBS.

Ushqimet më të këqija për zorrët e irrituara

Konsumimi i ushqimeve më të këqija për IBS-në mund të shkaktojë shpërthime. Këto janë ushqimet më të këqija për IBS-në:

Laktoza

Laktoza gjendet në qumësht dhe produkte të tjera të qumështit, dhe ndërsa ata me IBS-në mund të mos jenë plotësisht intolerantë ndaj laktozës, është më mirë të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur bulmetin. Një alternativë e mirë është qumështi pa laktozë.

Disa fruta dhe perime

Frutat me nivele të larta të fruktozës, si mollët, dardhat dhe shalqini, mund të shkaktojnë simptoma të IBS-së. Në vend të kësaj, hani fruta me nivele më të ulëta të fruktozës, si rrushi, manaferrat, agrumet dhe bananet. Perimet krucifere gjithashtu mund të kontribuojnë në shpërthimet e IBS-sës. Këto përfshijnë brokolin, lulelakrën, lakrën, qepët, qepujt dhe shpargun.

Fasule dhe bishtajore

Fasulet shoqërohen me shkaktimin e gazrave dhe fryrjes së barkut tek ata pa IBS. Ata me sindromën e zorrës së irrituar duhet të shmangin sa më shumë fasulet dhe bishtajoret.

Alkoolet dhe zëvendësuesit e sheqerit: Këto mund të gjenden në çamçakëz dhe karamele të tjera dhe përfshijnë sorbitol, manitol, izomalt, maltitol dhe ksilitol.