Sporti

Legjenda e Dortmundit, gati të kthehet me post të rëndësishëm: Nëse do të nevojitet ndihma ime…

04/18/2024 08:11
nga:E K

Ish-mbrojtësi gjerman, Matthias Sammer, është aktualisht pjesë e Borussias së Dortmundit si konsulent i jashtëm.

Prania e tij në klubin verdhezi thuhet se është e lidhur ngushtë me mandatin e shefit ekzekutiv Hans Joachim Watzke, i cili në janar njoftoi se do të hiqte dorë nga pozicioni i tij në fund të sezonit dhe se nuk donte të rinovonte kontratën që skadon më 30 qershor 2025.

Lamtumira e Watzkes, megjithatë nuk do të thotë se detyrimisht do të largohet edhe Sammer. Përkundrazi, janë shtuar zërat se fituesi i Topit të Artë në vitin 1996 mund të qëndrojë te Borussia edhe pas “divorcit” të paralajmëruar tashmë të Watzkes.

I pranishëm mbrëmë në lidhje me “Prime Video” për të ndjekur ndeshjen e Champions League, më pas të fituar nga verdhezinjtë (me të cilët arriti të fitonte Kupën e Kampionëve në vitin 1997) dhe i pyetur para ndeshjes për këtë temë, vetë Sammer nuk e bëri përjashton mundësinë e marrjes së një posti të rëndësishëm në klub.

“Të shohim se çfarë do të ndodhë, klubi po bën disa vlerësime. Gjithmonë kam thënë se nuk do të doja të punë 24 orë në ditë në shtatë ditë në javës, por nëse do të nevojitet ndihma ime jam i disponueshëm.”