Sporti

Lajm i keq për Napolin: Rikthimi i Osimhen dhe Politano mund të marrë rreth një muaj

09/23/2022 16:16
nga:E K

Mjeku i Napolit, Raffaele Canonico thotë se Matteo Politano do të qëndrojë jashtë fushës për tre javë, ndërsa Victor Osimhen ka të ngjarë të humbasë ndeshjet kundër Torinos dhe Ajax.

Politano u tërhoq nga skuadra e Italisë në fillim të kësaj jave me një ‘këputje në ligamentin e tij’, përcjell GazetaBlic Sport.

“Ai pritet të qëndrojë jashtë për tre javë dhe më pas do të varet nga mënyra se si do të rikuperohet”, tha mjeku i Napolit Canonico për Radio Kiss Kiss, cituar nga Calcionapoli1926.it.

Osimhen pësoi një dëmtim në një ndeshje të Ligës së Kampionëve kundër Liverpool dhe rikthimi i tij në fushë është ende larg.

“Shpejtësia është një nga karakteristikat e tij të veçanta. Po flasim për një atlet, shpejtësia maksimale e të cilit është 34/35 km/h. Për të arritur atë dhe për të arritur standarde specifike, ai duhet të jetë i trajnuar mirë.

“Në përgjithësi, koha e rikuperimit për këto lloj lëndimesh është pesë javë, kështu që java e përballjes me Cremonese është vendimtare.”