Kush është Oleksandr Usyk? Kundërshtari i Joshuas ka statistika të frikshme

09/20/2021 17:11
nga:Lorik J

Oleksandr Usyk synon të vazhdojë rekordin e tij si i pamposhtur në prag të sfidës me Anthony Joshua të Shtunën në mbrëmje.

Por, kush është Oleksandr Usyk?

34-vjeçari lindi në Simferopol, Rajoni i Krimesë, Ukrainë më 17 janar 1987. Usyk ishte një futbollist amator në adoleshencë dhe madje luajti në akademi për ish -kampionët e ligës së Ukrainës, SC Tavriya Simferopol.

Pas kalimit në boks, ai vazhdoi të dominojë në radhët amatore – duke regjistruar 335 fitore dhe vetëm 15 humbje.

Ashtu si Joshua, Usyk gjithashtu fitoi një medalje të artë olimpike në vitin 2012 në Londër duke fituar garën e boksit për meshkuj në kategorinë -91 kg.

Rekordet e tij:

Që kur u bë profesionist, Usyk nuk humbi kohë për të dominuar në divizionin e peshave të rënda.

Ai fitoi titullin botëror të WBO duke mundur Krzysztof Glowacki. Usyk është i pamposhtur në 18 ndeshjet e tij profesionale deri më sot.

Joshua vs Usyk: Detjat

Stadiumi Tottenham Hotspur do të presë meçin për titullin e peshave të rënda këtë fundjavë të Shtunën, me 25 Shtator.

Meçi pritet të fillojë nga ora 22:30.