Lajme

Kurti: Për këta gjashtë muaj kemi stabilitet institucional dhe besueshmëri nga ana qytetare

10/19/2021 19:38
nga:Q R

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar sot nga shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, raportin e progresit të Komisionit Europian.

Lidhur me këtë, në një adresim të përbashkët për media, Kurti tha se për këto gjashtë muaj qeverisje, tashmë ka stabilitet institucional, dhe besueshmëri nga qytetarët për të cilën ua kanë zilinë të gjitha vendet e rajonit.

”Në këta gjashtë muaj të qeverisë kemi stabilitet institucional, legjitimitet demokratik dhe besueshmëri në institucione nga ana e qytetarëve, që do ta kishin zili jo vetëm vendet e rajonit por edhe jo vetëm pak vendet anëtare të Bashkimit Europian”.

”Kemi miratuar strategjinë për sundimin e ligjit, dhe ligjin për strategjinë antikorrupsion si dhe kemi projektuar draft-dokumentin”.

Tutje, Kurti konfirmoi para të pranishmëve, se për gjashtë muaj, kanë shkatërruar 29 grupe kriminale, përcjell Klankosova.tv.

”Në fushën e luftimit të krimit të organizuar kundër korrupsion për gjashtë muaj janë realizuar 519 bastisje dhe 283 operacione policore. Nga 23 marsi kur kemi marrë detyrën zyrtarisht, deri tash kemi shkatërruar 29 grupe kriminale”.

”Pra, rezultate konkrete në këtë gjashtëmujor, që është krejt tjetër nga ai gjashtëmujori paraprak”.