Fit&Sexy

Kujdes! Ushqimet e ëmbla në mëngjes ju bëjnë të ndjeheni të uritur

08/07/2023 07:38
nga:G C

Është e vërtetë që në pjesën e parë të ditës digjen më shumë kalori, por hyjnë në lojë edhe mekanizma të tjerë metabolikë.

Mëngjesi në fakt ndikon në menaxhimin e oreksit për pjesën tjetër të ditës

Sipas një studimi, ëmbëlsira dhe brioshët nxisin kërkimin për ushqime të tjera menjëherë pasi i keni ngrënë, pasi sheqernat përthithen shpejt, sheqeri në gjak rritet dhe insulina funksionon shumë shpejt

Në atë moment, për të asgjësuar glukozën në gjak, mbërrijnë sasi masive të insulinës. Më pas, truri lëshon alarmin e urisë.