Lajme

Konjufca thotë se s’janë me rëndësi pozicionet: Mund të pensionohem dhe të bëj gjëra të tjera

02/08/2023 23:14
nga:G C

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka treguar se nuk është i preokupuar për ndonjë pozitë në jetën e tij politike.

Konjufca në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se edhe nëse pensionohet nga politika, mund të vazhdojë në fusha të tjera.

“Prej krejt kësaj përvoje politike 18 vjecare kam zbulu një princip shumë të vlefshëm, cka kom mësu, nëse vallë kam mësu diçka, do të ishte që kurrë mos e mbanmendje, mos e ngarko vetveten dhe mos e qit si prioritet në angazhimin tënd politik pozicionin që ki me pas.Shumë me rëndësi ish që ambicies me ja dhon një përmbajtje tjetër prej formës së pozicionit, dmth përmbajtja me formën mos me pas kuptimin e pozitës, por më shumë të tjerët me pas nevojë për atë pozitë, e jo ti me pas nevojë për atë pozitë”, tha Konjufca.

Sipas tij, pensionimin në politikë më së miri është ta japë populli i Kosovës.

“Nuk më prekupon diçka tjetër, njeriu kur e ka një qëllim, dhe kur ky qëllim është pozicioni atëherë vetëm për atë qëllim mendon. Kjo nuk e merr as kurgjo hiq të energjisë time. Kështu kam qenë për qatë gjithë kohës. Kjo mendoj që është qelsi i funksionimit më të mirë në politikë. Pensionimin më së miri është me dhonë populli i Kosovës. Në anën tjetër edhe kur je në disa nagazhime qysh jemi na sot dhe ti me dhon dorëheqje bash ajo është një far lloj cinizmi. I bjen unë e kryva temën e tash populli i Kosovës le të bën cka don.

Kur thu po i du disa përgjegjësi, pastaj është cinike dhe e pandershme para popullit të Kosovës me thon ditën e mirë kur ai nuk është i gatshëm me të thon ditën e mirë”, tha ai.