Sporti

Klopp me lëvdata të mëdha për sulmuesit e tij

11/28/2021 10:42
nga:E K

Liverpool vazhdoi me formën impresive të shënimit të golave këtë sezon, me një ‘poker’ të shtunën ndaj Southamptonit.

Liverpool ka shënuar tani 39 gola në 13 ndeshje, hera e parë që ata kanë shënuar me tre gola në lojë në këtë fazë të sezonit në historinë e tyre – me Jota që ka mbushur boshllëkun e lënë nga një dëmtim i Roberto Firminos.

“Ai (Jota) mund të luajë të gjitha pozicionet e sulmit”, tha Klopp pasi sulmuesi portugez shënoi dy të parat në një lojë 4-0 kundër Southampton.

“Ai mori vendimin e duhur (për të nënshkruar). Kur flet me një lojtar dhe ai pyet se ku do të luajë, unë them se ju e vendosni këtë me paraqitjet tona. Nuk është si formacioni i vendosur në gur.

“Ka të bëjë me realizimin e 35 ndeshjeve vërtet të mira në vend të kalimit të një sezoni dhe disi të luajtur 50 ndeshje. Ju duhen më shumë se 11 lojtarë në një skuadër dhe më shumë se tre sulmues dhe Diogo ishte mjaft i zgjuar për ta parë këtë.’

Pas problemeve të sezonit të kaluar, kur Liverpool u shkatërrua nga dëmtimet dhe kishte nevojë për një ecuri të vonuar për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve, ritmi është rikthyer në Anfield.

“E dinim se na mungonte stabiliteti sezonin e kaluar. Ne nuk kishim qendërmbrojtës për një kohë dhe për të gjetur zgjidhje. Pra, nuk ishte një tronditje që nuk mund të gjenim qëndrueshmërinë që kemi tani, ku të gjithë e dinë saktësisht se çfarë duhet të bëjë.

“Këtë vit ne patëm një para-sezon të duhur dhe veçanërisht përpara me Sadio dhe Mo, ata patën para-sezonin më të gjatë që kishin për shumë vite dhe kjo ishte e dobishme dhe e gjetën përsëri stabilitetin”.

Por edhe me një portë të tretë të pastër radhazi, trajneri i Liverpool-it po kërkon më mirë. “Nuk isha i kënaqur me shanset që pranuam sot”, pranoi ai.

“Nuk kam asnjë problem që Ali (Alisson) bën pritje, por ato ishin shumë spektakolare, nuk duhet të ndodhë dy herë një me një me portierin. Ne duhet të punojmë për të qenë sa më të qëndrueshëm, serioz, të pamëshirshëm në mbrojtje dhe kjo na jep platformë për të shënuar dhe krijuar.

“Nuk do të jetë përgjithmonë kështu që ne gjithmonë të shënojmë dy ose më shumë.

Klopp konfirmoi gjithashtu se bisedimet ishin në vazhdim me Federatën e Futbollit të Egjiptit dhe Senegalit për të parë nëse Salah dhe Mane do të jenë në gjendje të luajnë në një ndeshje kyçe të Premier Ligë kundër Chelseat më 2 janar përpara se të takohen me vendet e tyre për Kupën e Kombeve Afrikane