Fit&Sexy

Kjo është dieta më e mirë për vitin 2022!

01/13/2022 09:29
nga:Donika Fetahu

Nëse ende nuk jeni të sigurt se çfarë diete të provoni në vitin 2022, mund të dëshironi të merrni parasysh dietën mesdhetare.

Dieta u rendit si regjimi kryesor në listën vjetore të US News and World Report të dietave më të mira të përgjithshme për vitin 2022, të renditur nga një panel ekspertësh.

Në vend të një diete të strukturuar, dieta mesdhetare është më shumë një model i të ushqyerit i bazuar në stilin e jetës së njerëzve që jetojnë në vendet e Mesdheut, sipas raportit.

Dieta fokusohet në fruta, perime, drithëra, fasule, arra, bishtajore, vaj ulliri, barishte dhe erëza, sipas US News and World Report.

Përveç renditjes si dieta më e mirë në përgjithësi, dieta mesdhetare zuri gjithashtu vendin e parë për listat e US News and World Report të “Dietave më të mira me bazë bimore”, “Dietat më të mira të shëndetshme për zemrën”, “Dietat më të mira për diabetin”, “Dietat më të mira”. për ushqim të shëndetshëm” dhe “Dietat më të lehta për t’u ndjekur”.