Cult

Kina ndalon shfaqjen e ‘Spider-Man: No Way Home’ për shkak të skenës me Statujën e Lirisë

05/04/2022 20:00
nga:G C

Dikur ishte praktikë standarde që studiot e filmit të ndryshonin filmat e tyre në mënyrë që të mund të qetësonin censuruesit në Kinë, që shihet si tregu më i madh në botë. Por, pavarësisht rritjes së mundshme të arkëtarëve, kërkesat e rregullatorëve shpesh mund të jenë shumë ekstreme. Sipas Puck News, për shembull, Spider-Man: No Way Home nuk mori një publikim kinez sepse autoritetet e vendit donin që Marvel/Sony të hiqte Statujën e Lirisë nga filmi.

Për ata që ende nuk e kanë parë blockbusterin (dhe Doctor Strange dhe Multiverse of Madness do të dalë këtë fundjavë, kështu që çfarë po prisni?!), e gjithë beteja përfundimtare zhvillohet mbi, mbi dhe rreth Statujës së Lirisë. . Filmi e sheh pikën referimi duke u ridizajnuar për të nderuar kapitenin e ndjerë të Amerikës, dhe treshja e Spider-Men përdorin skelat në avantazhin e tyre ndërsa luftojnë grupin e supervillanëve. Fjalë për fjalë, është një sekuencë kulmore 20-minutëshe në të cilën vendoset Statuja e Lirisë.

Do të ishte një arritje qesharake të fshihej Statuja nga filmi, kështu që për meritë të studiove, ata e refuzuan menjëherë kërkesën. Censorët kinezë u kthyen më pas duke thënë se studiot thjesht mund të “minimizonin” përhapjen e Statujës, duke prerë disa të shtëna “patriotike” në majë të kurorës ose duke errësuar fytyrën e Liberty me ndriçim më të errët. Sony/Marvel me sa duket e konsideroi këtë, sipas burimeve të Puck, por në fund zgjodhi të hiqte dorë nga një lëshim kinez.

Është e vërtetë që Sony/Marvel mund të kishte bërë ndryshimet dhe të kishte marrë atë arkë kineze, por heqja e një simboli kaq ikonik amerikan do të ishte një pamje e keqe për studiot. Plus, nuk kishte asnjë garanci që modifikimet do të kënaqnin edhe rregullatorët e Kinës.

Për më tepër, tregu kinez thjesht nuk është ai që ka qenë. Autoritetet e censurës atje janë bërë shumë më të rrepta vitet e fundit, ndërkohë që nevoja për audiencën kineze për të rritur bruto nuk është më aq e fortë. No Way Home, për shembull, ka fituar 1.9 miliardë dollarë në mbarë botën deri më tani; Kina mund ta ketë ndihmuar atë të kapërcejë kufirin e 2 miliardë dollarëve, por çfarë janë disa qindra milionë mes miliardësh?./ KultPlus.com