Fit&Sexy

Këto ushqime ju dëmtojnë dhëmbët

06/29/2022 20:01
nga:G C

Larja e dhëmbëve, pastrimi i dhëmbëve me fill, përdorimi i shpëlarjes së gojës dhe kontrollet e rregullta te dentisti janë shumë të rëndësishme për ruajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm dhe të bukur. Por kjo nuk është e gjitha. Ushqimi që njerëzit hanë është gjithashtu i rëndësishëm, shkruan albeu.com.

Stomatologu Peter Chuang i Shoqatës Australiane të Shëndetit Oral zbuloi së fundmi të dhëna befasuese për ushqimet që shkatërrojnë dhëmbët.

Nëse dëshironi të keni dhëmbë të shëndetshëm dhe të bardhë, reduktoni konsumin e 5 llojeve të ushqimeve të mëposhtme.

Agrumet

– Portokallet dhe frutat e tjera agrume si limoni dhe grejpfruti përmbajnë nivele të larta të acidit citrik, i cili çon në një rrezik të shtuar të shkatërrimit të smaltit të dhëmbëve dhe rritjes së ndjeshmërisë së dhëmbëve”, tha doktor Chang.

Ai këshillon njerëzit që t’i zëvendësojnë agrumet me fruta si bananet dhe mollët.

Makarona

– Mendoni se ngrënia herë pas here e makaronave nuk ndikon më shumë në shëndetin tuaj? Ju jeni të gabuar. Nëse bëni makarona në salcë domatesh ose bëni salcë Napoli, jeni shumë të dëmshëm për dhëmbët, sepse të dyja salcat janë shumë të tharta shpjegon Chang. Ai gjithashtu paralajmëron se domatet e konservuara, të cilat zakonisht përdoren për të bërë salcën e makaronave, janë shumë më acide sesa salcat e bëra nga domate të freskëta.

– Nëse dëshironi të bëni makarona që nuk do t’ju ​​dëmtojnë dhëmbët, zgjidhni salcat natyrale ose salcat me bazë vaj ulliri”, këshillon ai.

Kokoshka

Ushqimi i fortë dhe krokant është i rrezikshëm për dhëmbët sepse shpesh është shkaku i prishjes së dhëmbëve dhe shkatërrimit të smaltit të dhëmbëve. – Një shembull i mirë janë kokoshkat, të cilat shpesh nuk treten gjatë përgatitjes dhe kur njeriu ndeshet me një kokoshka të pahapur, ka shumë mundësi që dhëmbi i tij të çajë ose të çajë”, paralajmëron doktori Chang.

– Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet kokoshkave të karamelizuara, të cilat mbështillen me sheqer të ngurtësuar”, shton ai.

Perime turshi

Të gjitha perimet turshi janë, të tharta. Dhe kjo nuk do të thotë fjalë për fjalë vetëm turshitë, por edhe ullinjtë, misrin dhe panxharin, të cilat janë të gjitha në një tretësirë ​​që përmban shumë acid, të cilin e kemi thënë më parë se shkatërron smaltin.

– Problemi me këtë ushqim është se është i varur dhe shumë njerëz mendojnë se, për shembull, ullinjtë nuk mund të dëmtojnë shëndetin e tyre”, vë në dukje Dr. Chang.

Akull

Ashtu si kokoshkat mund të bëjnë shumë dëme, po ashtu edhe akulli. Personat që kanë mbushje të mëdha nuk duhet të kafshojnë akullin pasi ekziston mundësia që mbushjet e tyre të çahen ose të zhvishen.