Fit&Sexy

Katër shenjat që tregojnë se urthi juaj ‘normal’ mund të jetë serioz

12/10/2023 19:07
nga:G C

Urthi është diçka që prek miliona njerëz çdo ditë. Kjo ndodh kur muskuli që lejon ushqimin të rrjedhë nga ezofag në stomak nuk funksionon siç duhet.

Zakonisht është rezultat i ngrënies së disa ushqimeve ose thjesht e tepruar.

Por ndonjëherë, mund të tregojë diçka më serioze që duhet të hetohet nga një mjek, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Kancer

Më konkretisht, kanceri i laringut dhe ezofagut. Kur acidi i stomakut kthehet përsëri në ezofag, ai mund të shkaktojë dëmtim të indeve që mund të çojë në zhvillimin e adenokarcinomës së ezofagut.

Sipas Linas Venclauskas, kirurg në Klinikën Nordbariatric, pavarësisht se urthi nuk është drejtpërdrejt kërcënues për jetën, ai mund të dëmtojë ndjeshëm cilësinë e jetës së një personi.

Atak ne zemër

Sulmet në zemër mund të ngatërrohen lehtësisht me urth. Sipas Harvard Health, të dyja kushtet mund të shkaktojnë dhimbje gjoksi.

Simptomat më të zakonshme të problemeve të zemrës përfshijnë shtrëngimin, dhimbjen, rrahjet e shpejta të zemrës, lëkurën e butë, dispepsi dhe të përziera.

Hernia hiatus

Kjo një pjesë e stomakut shtrydhet në pjesën e poshtme të gjoksit përmes një hapjeje (hiatus) në diafragmë.

Gjendja zakonisht zbulohet gjatë një testi për të përcaktuar shkakun e urthit ose dhimbjes në gjoks. Është mjaft e zakonshme te njerëzit mbi 50 vjeç dhe normalisht nuk ka nevojë për trajtim nëse jo shumë i rëndë.

Sëmundja e ulçerës peptike

Kjo ndodh kur acidi në traktin e tretjes ha sipërfaqen e brendshme të stomakut ose zorrëve të vogla. Acidi mund të krijojë një plagë të hapur të dhimbshme që mund të rrjedh gjak.

Simptomat janë të ngjashme, por një simptomë e sëmundjes është urthi.

Probleme me mushkëritë

Acidi i stomakut mund të hyjë në mushkëritë tuaja, duke shkaktuar probleme të ndryshme të mundshme të frymëmarrjes, sipas qendrës mjekësore Gastroenterology Consultants të San Antonio.

Grumbullimi i acidit mund të shkaktojë acarim ose inflamacion të kordave vokale ose dhimbje të fytit, të cilat mund të shkaktojnë gjëra të padëmshme si kolla, kongjestion dhe ngjirurit e zërit, thuhet në faqen e tyre të internetit.