Jordania bën histori duke arritur në finalen e Kupës së Azisë, pasi mundi Korenë e Jugut

02/06/2024 18:03
nga:Lorik J

Ekipi kombëtar i futbollit i Jordanisë bëri histori sot duke arritur një fitore të jashtëzakonshme 2-0 ndaj Koresë së Jugut në gjysmëfinalen e Kupës së Azisë në Katar për të arritur në finale për herë të parë.

Jordania sfidoi pritshmëritë duke mundur Korenë e Jugut, e cila u fut në ndeshje si favorit.

Goli i parë erdhi në minutën e 53-të kur sulmuesi Yazan al-Naimat shënoi gol. Duke u mbështetur në këtë moment, anësori Musa al-Tamari forcoi më tej epërsinë e Jordanisë me një goditje nga jashtë zonës në minutën e 66-të, duke vulosur fitoren historike.

Tani, të gjithë sytë janë kthyer nga përballja finale e së shtunës, ku Jordania do të përballet me fituesin e takimit Iran-Katar, të planifikuar për të mërkurën.