Sporti

Joao Felix i lumtur për formën e tij tek Barcelona, ka fjalë të mëdha për Xavin

09/21/2023 14:08
nga:Mergim Rreci

Joao Felix insistoi për t’u transferuar te Barcelona. Dëshirë që iu plotësua në fundin e merkatos verore, me sulmuesin portugez që u huazua nga Atletico Madrid në “Camp Nou”.

Pas golit të parë në La Liga me kampionët e Spanjës erdhi edhe dygolëshi kundër Antwerpit në Champions League. Në suksesin 5-0 te Barcelonës, ku u shpall më i miri me dy gola dhe asist.

23-vjeçari, i cili pranoi uljen e pagës për të luajtur me Barçën, e lidh “rilindjen” e tij me trajnerin Xavi, ndërkohë që tregoi edhe çfarë nuk funksionoi me Diego Simeonen tek Atletico.

Më duhej të ndryshoja, të shkoja në një vend ku të luaja futbollin që dua dhe që bëj më së miri. Më është dashur të heq dorë nga shumë para, por ia vlente sakrifica.

Tek Atletico, si dhe tek Chelsea, unë nuk u ndjeva mirë, nuk u përshtata me idetë e klubit dhe trajnerëve.

U përpoqa të bëja më të mirën time, por këtu në Barcelonë është një gjë krejtësisht ndryshe. Xavi më tha që ditën e parë të luaja për t’u argëtuar dhe këtë po përpiqem të bëj“, deklaroi Joao Felix.