Lajme

Izraeli arreston 19 xhihadistë pas shpërthimit në Gaza

08/06/2022 16:25
nga:Gazeta Blic

Izraeli thotë se ka arrestuar 19 anëtarë të grupit palestinez Xhihadi Islamik në bregun e pushtuar perëndimor, pas kryerjes së sulmeve ajrore kundër objektivave në Rripin e Gazës.

Pesëmbëdhjetë njerëz janë vrarë në sulmet ajrore, duke përfshirë një fëmijë dhe udhëheqësin e PIJ, Tayseer Jabari.

Izraeli tha se sulmet pasuan një “kërcënim të menjëhershëm” nga grupi.

Dhjetëra raketa u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit gjatë natës, shumica e tyre u kapën, tha ushtria izraelite.

Dhuna e fundit është shpërthimi më serioz midis Izraelit dhe Gazës në pak më shumë se një vit.

Lufta 11-ditore në maj 2021 la më shumë se 200 palestinezë dhe disa izraelitë të vrarë, përpara se të binte dakord për një armëpushim.

Ushtria izraelite paralajmëron se ky operacion i fundit mund të zgjasë për një javë.