Euro2024

Ish lojtari çek: “Ronaldo do të jetë një nga pikat më të dobëta të Portugalisë”

06/18/2024 16:03
nga:Mergim Rreci

Poborsky, një ish-përfaqësues çek vlerësoi Cristiano Ronaldon për karrierën e tij, por argumenton se ai aktualisht është një nga “pikat më të dobëta” në Kombëtaren Portugeze.

“Unë kam thënë për një kohë të gjatë se Cristiano Ronaldo do të jetë një nga pikat më të dobëta të Portugalisë. Tifozët e të dyja skuadrave do të çmenden për të, por, në moshën e tij, ai nuk është aq i mirë në ndërtimin e lojës dhe presionin sa shokët e tij të rinj. Preferoj që ai të jetë titullar”, nisi duke i thënë ai, transmeton GazetaBlic Sport 

Poborsky e kupton se Roberto Martínez do të ketë një problem gjatë Kampionatit Evropian në Gjermani, kur duhet t’i shpjegojë Ronaldos se duhet të fillojë të ndajë kohën e lojës me lojtarët më të rinj.

“Unë nuk mendoj se do t’i ndodhë ndonjëherë vetë Ronaldos . I heq kapelen për atë që ka bërë, falë vetëbesimit të tij të madh. Por ju nuk mund ta ndaloni moshën tuaj, ju jeni 39 vjeç. Ne nuk e dimë se si ai lidhet me Roberto Martínez, por tashmë kishte këtë problem me paraardhësin e tij, Fernando Santos, në Kupën e Botës në Katar”, shtoi ai.

Portugalia dhe Çekia, kujtojmë, përballen me njëra-tjetrën këtë të martë, në Leipzig, në një ndeshje që llogaritet për turin e parë të grupit F të Euro 2024.

/GazetaBlic Sport/