Geek

iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus thuhet se do të kenë kamerë 48 MP

01/08/2023 21:38
nga:G C

Viti 2023 sapo ka filluar dhe tashmë kemi dëgjuar disa thashetheme për gjeneratën e ardhshme të iPhone, që pritet të prezantohet diku më vonë këtë vit.

Sipas medieve të huaja, priten përmirësime të mëdha të kamerës për të gjitha modelet e iPhone këtë vit, veçanërisht për iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus.

Në një raport të parë nga 9to5Mac, priten disa risi për modelet e iPhone 15.

Ndërsa iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus ishin të zhgënjyer duke pasur pothuajse të njëjtin harduer si iPhone 13, Apple supozohet se po punon në disa përmirësime të shkëlqyera për iPhone-ët e këtij viti.

Për shembull, të dy iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus tani pritet të kenë kamera 48 megapiksel që është ekskluzive për modelet iPhone 14 Pro.

Megjithatë, modelet e mesme të iPhone 15 nuk do të kenë ende një lente telefoto për zmadhimin optik ose një skaner LiDAR.

Përveç kamerës më të mirë, pretendohet se iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus do të kenë një port USB-C në vend të Lightning dhe çipit A16 Bionic, i cili aktualisht fuqizon iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max.

Kjo vërteton thashethemet e mëparshme që tregojnë gjithashtu për këto ndryshime që vijnë në iPhone 15./Telegrafi/