Cult

Indianët festojnë festivalin e ngjyrave

03/25/2024 09:02
nga:N K

Miliona indianë po festojnë Holin, i njohur si festivali i ngjyrave, brenda dhe jashtë vendit.

Festivali feston fillimin e pranverës dhe fitoren e së mirës mbi të keqen, shkruan BBC.
I mbajtur në ditën e fundit të hënës së plotë të muajit hënor, festivali sheh njerëz duke lyer me ngjyra të ndezura miqve dhe familjes dhe duke u lutur.

Holi bazohet në legjendën hindu të Holika, një demon femër, e cila përpiqet të vrasë nipin e saj Prahlad sepse ai adhuron perëndinë hindu Vishnu. Por Prahlad i mbijeton për mrekulli zjarrit që digjet edhe kur Holika është djegur nga flakët.

Indianët kremtojnë festivalin e ngjyrave, simbolizon ardhjen e pranverës (Foto) - Top Channel

Si pjesë e festimeve, zjarret ndizen mbrëmjen para Holit me besimin se do të shkatërrojnë të keqen në mënyrë që e mira të triumfojë.