Kupa e Botës 2022

Incidente të rënda në Argjentinë mes tifozëve dhe policisë: Gurë, plumba gome dhe të arrestuar

12/21/2022 09:24
nga:Lorik J

Monumenti historik Në Argjentinë u prish paksa. Kishte edhe pengesa. Janë 13 persona të arrestuar dhe tetë persona të lënduar.

Disa orë pas festës së Kombëtares së Argjentinës që mbërriti në vendin e tyre me Kupën e Botës dhe mblodhi një turmë në Buenos Aires, tensioni u përshkallëzua në zonën e Obeliskut, përcjell GazetaBlic Sport.

Sipas mediave argjentinase, deri më tani janë tetë të lënduar në mesin e punonjësve të policisë dhe zjarrfikësve si pasojë e goditjeve nga tifozët. Burime zyrtare të |TN| konfirmuan se janë 13 persona të arrestuar për vandalizimin e hapësirës publike.

Gjithçka ka ndodhur teksa efektivët e policisë po tentonin të ndihmonin zjarrfikësit që kishin hyrë për të shpëtuar 4 personat e bllokuar brenda Obeliskut.

/GazetaBlic Sport