Cult

Ikona e ekranit francez, Jean-Louis Trintignant, vdes në moshën 91-vjeçare

06/17/2022 22:30
nga:G C

Jean-Louis Trintignant, njëri nga aktorët më të njohur francezë që luajti në më shumë se 100 filma, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Trintignant u shfaq në Tri ngjyra: Red, Z, Konformisti dhe Amour – i cili fitoi një Oscar dhe Palmën e Artë.

Ai vdiq herët të premten në rajonin jugor Gard “i rrethuar nga të dashurit”, tha gruaja e tij për agjencinë e lajmeve AFP.

I lindur më 11 dhjetor 1930, Trintignant u rrit gjatë fatkeqësive të Luftës së Dytë Botërore dhe u dërgua si një rekrut i ri në Algjeri, atëherë një koloni franceze.

Vitet e hershme sfiduese të Trintignant mendohej se shpjegonin gatishmërinë e tij për të pasur sukses në role sfiduese, duke përfshirë banditë dhe kriminelë, përmes një karriere që përfshin më shumë se gjashtë dekada.

Paraqitja e tij e parë e madhe në ekran ishte përballë Brigitte Bardot, me të cilën thuhet se kishte një marrëdhënie të shkurtër dhe shumë të përfolur gjatë krijimit të romanit të vitit 1956.

Trintignant në përgjithësi u shqua për shmangien e vëmendjes, duke i thënë gazetës franceze Nice-Matin në një nga intervistat e tij të fundit se fama “nuk i interesonte”.