Sporti

I irritoi tifozët në Kupën FA – Conte e dënon mesfushorin francez në këtë mënyrë

01/14/2022 22:09
nga:E K

Mesfushori i Tottenhamit, Tanguy Ndombele po stërvitet i vetëm pasi u nda nga detyrat e ekipit të parë, sipas “Football London”.

Ndombele nuk ishte pjesë e skuadrës së Spurs që u përball me Chelsean në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Carabao Cup të mërkurën mbrëma.

Mungesa e francezit vjen pasi ai i irritoi tifozët pasi doli ngadalë nga fusha të dielën, kur skuadra e tij humbi 1-0 kundër skuadrës së ligës së parë, Morecambe në ndeshjen e raundit të tretë të FA Cup.

Ndombele u pa duke u ngadalësuar më tej kur u zëvendësua, teksa tifozët brohoritën mesfushorin. Pasi u largua nga fusha, ai doli në tunel përpara se të futej në pankinë për fazat e fundit të ndeshjes.

Është zbuluar se 25-vjeçari ka qenë i detyruar të stërvitet vetëm dhe larg shokëve të skuadrës. Ai i është bashkuar pjesës tjetër të skuadrës.

Vendimi kuptohet se është marrë nga menaxheri Conte dhe klubi, me lojtarin që tani pritet të largohet para fundit të afatit kalimtar të janarit.

Pas mungesës së tij të mërkurën, Conte tha: “Ishte një vendim teknik, por përpara se të merrja vendimin, nuk e marr vendimin nëse nuk konsultohem me klubin. Aty është linja e klubit dhe unë duhet të ndjek linjën e klubit.’

Shefi i Spurs u pyet nëse koha e Ndombele në Tottenham kishte marrë fund, por menaxheri refuzoi të përgjigjej.

“Në këtë moment Tanguy Ndombele është një lojtar i Tottenham. Për këtë arsye, ju duhet ta konsideroni atë një lojtar të Tottenham-it”, ishte gjithçka që ai do të thoshte.

Ndombele dëshiron të largohet nga Spurs, por klubi do ta lejojë lojtarin të largohet vetëm nëse ata marrin një tarifë të përshtatshme.

Ai është i etur për të luajtur në mesin e elitës evropiane dhe pasi ka nënshkruar nga Lyon për një tarifë prej 60 milionë funtesh, gjetja e kërkuesve ka të ngjarë të jetë e vështirë.

Gjigantët italianë Napoli janë të interesuar të sigurojnë shërbimet e tij, por mbetet e paqartë nëse Ndombele dëshiron të kalojë në Serie A.

Duke bërë 91 paraqitje që nga ardhja në verën e vitit 2019, Ndombele ka shënuar 10 gola dhe ka kontribuar në nëntë asistime.

/GazetaBlic Sport/