Sporti

Higuain kujton kohën e tij te Napoli: Një ditë këndonin emrin tënd, pastaj herën tjetër të shanin

10/07/2022 20:46
nga:E K

Gonzalo Higuain kujtoi kohën e tij me Napolin dhe polemikat e shkaktuara nga kalimi i tij prej 90 milionë euro në Juventus.

Sulmuesi argjentinas kaloi tre vjet atje nga 2013 deri në 2016, ku shënoi 91 gola në 146 paraqitje në të gjitha garat. Higuain u bë një hero në Napoli dhe kalimi i tij i profilit të lartë te Juventusi në verën e 2016 shkaktoi një protestë në qytet, një lëvizje për të cilën ai nuk është falur kurrë, përcjell GazetaBlic Sport.

Duke komentuar situatën përmes Corriere dello Sport, Higuain reflektoi për periudhën e tij trevjeçare me Napolin dhe përfundimin e keq të përvojës.

“Këto janë momente të pamundura për t’u harruar. Është një nga ndjenjat më të mira që mund të kesh si lojtar, të dëgjosh një stadium plot me njerëz që thërrasin emrin tënd pas një goli, sot më vjen keq duke e menduar këtë.

Por mund të ndodhë edhe e kundërta. Jo gjithçka është e bukur në futboll. Një ditë 60,000 njerëz po bërtasin emrin tuaj. Pesëmbëdhjetë ditë më vonë, ata mund të jenë duke ju fyer”, tha ai.

Pavarësisht dramës, Higuain zbuloi se nuk pendohet për vendimin e tij.

“Ishin kohë të vështira, por u transferova për 90 milionë euro te Juve dhe u bëra argjentinasi më i shtrenjtë ndonjëherë. Dhe atëherë e kuptoni se asgjë nuk mund t’ju largojë nga qëllimi juaj”, përfundoi Higuain.

/GazetaBlic Sport/