Lajme

“Heshtja” e BE-së, Kurti: Nuk e di pse s’ka reaguar, por jam në kontakt me ambasadorin e ShBA-së

09/24/2023 12:59
nga:G C

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se nuk e di pse nuk ka reaguar ende Bashkimi Evropian, lidhur me situatën në veri ku u vra një polic i Kosovës.

Ai në një konferencë për media tha se është në kontakt më ambasadorin e Shteteve të Bashkuara Amerikës Jeffrey Hovenier.

“Do të vendosi kontakt edhe me ambasadorin e BE-së Tomasz Szunyog këtu. Unë besoj që pas këtyre fakteve, pas këtyre të dhënave nuk ka askush dilema se ku ndodhemi sot dhe çfarë rreziku kemi, jo vetëm në Banjska. Nuk bëhet fjalë për fshatarë, por për profesionistë të armatosur që kanë ardhur për ta destabilizuar Kosovën”, tha Kurti.

Të maskuar e të armatosur – Kurti publikon fotografitë e grupit kriminal që sulmuan policinë në veri