Sporti

Guardiola paralajmëron Rangnick për vështirësitë e përshtatjes në kampionatin anglez

11/28/2021 11:00
nga:E K

Pep Guardiola ka paralajmëruar Ralf Rangnick që të mos presë kohë pasi ai duhet të ndryshojë gjërat në Manchester United.

Trajneri 63-vjeçar do të marrë drejtimin në Old Trafford në mënyrë të përkohshme javën e ardhshme dhe do të qëndrojë në fushë derisa të hyjë në një rol konsulent gjatë verës.

Shpresa është që Rangnick të mund të mbikëqyrë një përfundim të fortë të sezonit përpara se të emërohet një menaxher i përhershëm, por Guardiola thotë se nuk mund të jetë e mençur të pritet një ndikim kaq i madh afatshkurtër.

I pyetur për vështirësinë e përshtatjes së shpejtë me kërkesat e Premierligës, spanjolli tha: “Ju duhet kohë për të njohur lojtarët tuaj dhe kur ata ju njohin dhe mund ta ndiejnë, atëherë ne besojmë në atë që duam të bëjmë.

“Kur ta kuptojnë do të jetë mirë. Atëherë, sado e keqe apo e vështirë të jetë, do të pushohesh. Nuk është më e komplikuar se kaq.

“Kam pasur një ide kur erdha këtu. Por pjesa më e vështirë e sezonit të parë është njohja e njëri-tjetrit.

“Njerëzit duan sukses menjëherë. Ata e duan atë të nesërmen në mëngjes. Kjo është e pamundur. Kjo kohë nuk është e vërtetë.

“Suksesi është të jesh i qëndrueshëm. Pa kohë apo sukses të menjëhershëm, ju zhdukeni shpejt. Dhe gjithçka që arrini me atë përpjekje, ata nuk japin shumë kredi.

Me 10 trofe vendas në emrin e tij në Manchester City, nuk ka dyshim që Guardiola është përshtatur me lojën angleze që kur kapërceu atë që ishte një sezon i parë i ndërlikuar në krye.

Por ç’të themi për ëndrrën e tij për të marrë një sfidë të re në nivel ndërkombëtar – a mund ta shohë atë të qëndrojë pranë për të marrë detyrën në Angli?

Guardiola tha: “Gareth Southgate po bën një punë të jashtëzakonshme dhe sapo ka nënshkruar një kontratë të re, kështu që urime.

“Nuk mendoj për këtë. Kur të mbaroj këtu stërvitjen, do të ishte kënaqësi të jetoja një Botëror ose një Kupë Evropiane.

“Unë do ta dëshiroja këtë, por normalisht nuk është e lehtë sepse ka kaq pak pozicione. Do të doja që të ndodhte, por nëse nuk ndodh, do të stërvitja një klub. Pra nuk ka problem.

“Por në Angli, duke qenë këtu, unë do të jem gjithmonë Man City – dhe nëse ata më duan ndonjëherë, do të kthehem në Man City.

“Nuk mendoj se do të stërvitem tjetër klub në Angli përveç këtij.

“Gareth po bën një punë të jashtëzakonshme. Arritja në gjysmëfinale të Botërorit të fundit është një sukses i madh për futbollin anglez. Nuk e di sa vite ka kontratën e tij, por nëse është i lumtur dhe dëshiron më shumë…

“Unë nuk jam këtu për të marrë një pozicion prej tij. Për sa kohë që energjia dhe dashuria ime për atë që po bëj është këtu, atëherë nuk e di se çfarë do të ndodhë.

“Vite më parë, nuk e mendoja kurrë se do të isha trajneri i Manchester Cityt dhe se do të isha këtu për gjashtë sezone. kurrë. Kështu që jeta dikton të ardhmen tuaj dhe ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”, ka përfunduar tekniku spanjoll.