Lajme

Gjykata indiane liron vrasësin e ish-kryeministrit Rajiv Gandhi

05/19/2022 07:19
nga:G B

Gjykata e lartë e Indisë dha të mërkurën lirimin e një personi të dënuar për vrasjen e ish-kryeministrit indian Rajiv Gandhi, 31 vjet pas burgimit të tij.

Gjykata e Lartë thirri kompetenca të jashtëzakonshme për të liruar A. G. Perarivalan, tha avokati i tij për CNN.

Perarivalan u arrestua disa javë pasi Gandhi u vra në një sulm me bombë më 21 maj 1991, në shtetin jugor të Tamil Nadu.

Për sulmin janë fajësuar rebelët separatistë që luftojnë për një shtet tamil në Sri Lanka. Vrasja e Gandit u pa si hakmarrje për vendimin e tij për të dërguar trupa indiane në Sri Lanka në 1987 për të zbatuar një marrëveshje paqeje për t’i dhënë fund luftës civile të vendit ishull.

Perarivalan, i cili ishte 19 vjeç në kohën e sulmit, u akuzua për blerjen e baterive për bombën. Ai u dënua për komplot kriminal për të kryer vrasje, mes akuzave të tjera, tregojnë dokumentet e gjykatës.

Ai u dënua me vdekje në vitin 1998 së bashku me gjashtë të tjerë, por dënimi i tij u reduktua në burgim të përjetshëm në vitin 2014.

Në vitin 2015, avokati i Perarivalan K. Paari Vendhan paraqiti një lutje për mëshirë, e cila iu referua guvernatorit të Tamil Nadu. Vendhan më vonë paraqiti një kërkesë për lirim me kusht në Gjykatën e Lartë, pasi nuk mori përgjigje nga guvernatori për vite me radhë.

Në mars të këtij viti, Gjykata e Lartë i dha Perarivalan lirimin me kusht për “sjelljen e tij gjatë burgimit të gjatë”, kualifikimet arsimore që mori në burg dhe “shëndetin e tij të keq”, sipas dokumenteve të gjykatës. Gjykata dëgjoi se guvernatori i kishte referuar kërkesën për mëshirë presidentit të Indisë Ram Nath Kovind.

Të mërkurën, Gjykata e Lartë vendosi se do të lirojë Perarivalan, duke e bërë dënimin e tij të plotë sipas një dispozite kushtetuese që lejon gjykatën të miratojë një urdhër kur një çështje ndalohet. Gjykata zbuloi se guvernatori nuk kishte fuqinë për t’ia referuar kërkesën për mëshirë presidentit dhe nuk i ishte përgjigjur lutjes, tha Vendhan.