Sporti

Gjykata Federale e Apelit do të vendosë me datën 22 maj për skuadrën e Juventus

05/10/2023 17:39
nga:Mergim Rreci

Sipas agjencisë së lajmeve ANSA, seanca e ardhshme dëgjimore nga Gjykata Federale e Apelit për një dënim me pikë të Juventusit do të jetë më 22 maj, duke e bërë të mundshme që çdo dënim të zbatohet për sezonin aktual.

Bianconerët kishin bërë një apel kundër dënimit prej 15 pikësh, i cili u pranua pjesërisht më 20 prill nga Collegio di Garanzia, përcjell GazetaBlic Sport.

Kjo anuloi përkohësisht dënimin prej 15 pikësh dhe e ktheu çështjen në Gjykatën Federale të Apelit, duke kërkuar sqarime të mëtejshme dhe ndryshime bazuar në provat e reja.

Ai në mënyrë efektive hoqi disa anëtarë të Bordit nga çështja, por konfirmoi verdiktin bazë se Juventus shkeli nenin 4 në sistemin e drejtësisë sportive, atë që mbulon lojën e ndershme.

Prandaj, klubi u shpall fajtor për rritje artificiale të tarifave të transfertave për të rritur fitimet kapitale dhe për të balancuar librat, me qëllimin për të përmirësuar rezultatet e tyre sportive.

Kjo do të thotë se një dënim me pikë është ende pothuajse i sigurt dhe ka shumë të ngjarë të jetë nëntë pikë, shifra që kishte kërkuar fillimisht prokurori i FIGC Giuseppe Chiné.

Çështja kryesore tani është nëse dënimi do të zbatohet për sezonin 2022-23 apo do të shtyhet deri në sezonin 2023-24.

Nëse vendimi merret më 22 maj, duket se dënimi do të jetë për sezonin aktual, duke e lënë Juventusin jashtë Ligës së Kampionëve.

/GazetaBlic Sport/