Lajme

Gjermania rrit kontrollet kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke

09/27/2023 16:08
nga:N K

Gjermania njoftoi të mërkurën se do t’i shtojë kontrollet e saj kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke për të luftuar imigracionin e paligjshëm mes një rritjeje të numrit të kërkesave për azil.

Masat e reja do të fillojnë menjëherë, tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

Njoftimi erdhi një ditë pasi bastisjet e policisë në Gjermani gjetën më shumë se 100 qytetarë sirianë brenda apartamenteve të kontrolluara në lidhje me një rrjet kontrabande, raporton Euronews.