Lajme

Franca krijon fond prej 98 milionë dollarësh për Ukrainën për të blerë armë

10/07/2022 20:37
nga:Y I

Franca ka krijuar një fond, fillimisht me vlerë 100 milionë euro apo 98 milionë dollarë, për Ukrainën që të blejë drejtpërdrejt armë dhe materiale të tjera që i nevojiten në luftën e saj kundër Rusisë, tha presidenti Emmanuel Macron.

“Ne po krijojmë këtë fond të posaçëm, të dedikuar fillimisht me 100 milionë euro për të lejuar blerjen e pajisjeve që kemi dorëzuar tashmë dhe që do të vazhdojmë ta bëjmë këtë për sa i përket armëve, domethënë atyre mbrojtëse”, tha Macron pas një samiti të BE-së në Pragë, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ai shtoi se po zhvilloheshin diskutime, veçanërisht me Danimarkën, për të dorëzuar topa më të saktë të montuar në kamion CAESAR në Ukrainë, në krye të 18 që ka dhënë tashmë.