Geek

Formula 1: Audi t’na bashkohet nga viti 2026

08/26/2022 21:38
nga:G C

Markus Duesmann, kryetar i bordit të Audi, tha të premten se kompania gjermane e makinave është regjistruar zyrtarisht si prodhues i njësive të energjisë në F1.

Audi nuk ka zbuluar ende nëse do të drejtojë ekipin e vet, siç pritet, apo thjesht do të furnizojë motorë.

“Garat janë në ADN-në e Audi. Nëse mendoni për Le Mans, DTM dhe Formula E, ne kemi qenë gjithmonë shumë aktivë dhe shumë të suksesshëm. Ne duam të vazhdojmë këtë histori suksesi në F1”, tha Duesmann, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Duesmann shtoi se vendimi është marrë për shkak të rregullave të reja që paraqesin një komponent elektrik të shtuar në motorë dhe karburante plotësisht të qëndrueshme.

Audi tha se do të shpallë ekipin me të cilin do të bashkojnë forcat deri në fund të vitit teksa pritet që të ketë një interes kontrollues në Sauber me bazë në Zvicër, që aktualisht garon si Alfa Romeo, dhe të hyjë si një prodhues i plotë në mënyrën e Ferrarit dhe Mercedes.

Presidenti i F1 Stefano Domenicali tha se “ky është një moment i rëndësishëm për sportin tonë që nxjerr në pah forcën e madhe që kemi si një platformë globale që vazhdon të rritet”.

“Është gjithashtu një njohje e madhe që lëvizja jonë drejt motorëve hibridë me karburant të qëndrueshëm në vitin 2026 është një zgjidhje e ardhshme për sektorin e automobilave. Të gjithë mezi presim të shohim logon e Audi në rrjet dhe do të dëgjojmë detaje të mëtejshme prej tyre në lidhje me to. planet në kohën e duhur”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

Duesmann tha se përqindja e shtuar e fuqisë nga pjesa hibride e motorit përputhej me vendimin e Audi për të lëvizur drejt të qenit një prodhues plotësisht elektrik.

Ai shtoi se kufiri buxhetor i F1, i prezantuar për herë të parë në 2021, “e bën atë shumë tërheqës” dhe se vendimi i F1 për të shkuar në mënyrë neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2030 ishte gjithashtu kyç.

Në vitin 2026, F1 do të vazhdojë me motorët hibridë turbo 1.6 litra, por do të bëjë ndryshime të rëndësishme nga ato të përdorura që nga viti 2014.