Cult

Filmi kosovar “Koagulim” në festivalin kualifikues për Oscar, i nominuar në katër kategori

11/10/2021 16:46
nga:G C

Sukseset e filmave nga Kosova po vazhdojnë edhe më tej, duke u selektuar në shumë festivale prestigjioze, shkruan KultPlus.

Filmi artistik i metrazhit të shkurtë “”Koagulim” me skenar dhe regji të Noar Sahitit është përzgjedhë në programin zyrtar të Festival Ndërkombëtar të Filmit të Shkurtët “Leuven”, një ndër festivalet më prestigjioze të filmave të shkurtër, festival që është edhe i kualifikuar për çmimet Oscar, Bafta e Efa.

Ky film është i nominuar në katër kategori, kurse përgjatë festivalit do të prezantohet në tri termine.

Me rolet e tyre në këtë film luajnë: Yll Bytyci, Adriana Matoshi e Dukagjin Podrimaj./ KultPlus.com