Cult

Filmat që çdo grua duhet t’i shikojë vetëm

05/06/2021 11:37
nga:G C

Çdo grua ka një periudhë të tillë në jetën e saj kur dëshiron të refuzojë gjithçka të kësaj bote, të harrojë detyrimet dhe problemet dhe të shpërqendrohet sa më shumë që të jetë e mundur me ndonjë film që mund t’i japë forcë emocionale dhe të frymëzojë vepra të reja.

Dhe kjo është saktësisht lista e komedive të mrekullueshme dhe melodramave sensuale që do të gjeni në këtë artikull sot.

Ne jemi shpesh adhurues të burimeve që rekomandojmë. Prandaj, me guxim ju paraqesim këtë përzgjedhje, për të cilën ne ftojmë secilin nga lexuesit tanë ta shikojë.

No Filter (2019)

Burri i Beatrice pëson një aksident, i cili ka një ndikim serioz në psikikën dhe karakterin e tij. Tani ai sillet në mënyrë të vrazhdë, të paparashikueshme dhe pa një grimë siklet u thotë njerëzve gjithçka që e gjykon të arsyeshme.

Pavarësisht nga gjithçka, Beatrice vazhdon ende ta dojë atë dhe, në mënyrë që të përballojë më lehtë vështirësitë e reja, vendos të shkruajë një libër për ngjarjen tragjike dhe pasojat e saj. Por kjo bëhet vetëm një burim i problemeve edhe më të mëdha: pasi lexuan romanin, miqtë e familjes e njohin veten e tyre në personazhe dhe atyre nuk u pëlqen kjo gjë.

Invisible (2011)

Aktorja aspiruese Josephine është 21 vjeç, dhe për shkak të ndrojtjes dhe vetëbesimit të saj, ajo nuk i beson shumë suksesit. Por dikur regjisori i famshëm Kaspar Friedman papritur i ofron asaj rolin kryesor në prodhimin e tij. Josephine do të luajë plotësisht të kundërtën e saj – vajza joshëse dhe e çliruar Camille. Aktorja e kupton që për t’u treguar mirë, i duhet të bëjë shumë prova. Por si një provë, ajo zgjedh të joshë vërtetë fqinjin e saj Joachim.

Rabbit hole (2012)

Çifti i martuar Howie dhe Becky Corbett po kalojnë një periudhë të errët në jetën e tyre – vdekjen e djalit të tyre të vogël. Muajt kalojnë njëri pas tjetrit, secili prej heronjve po përpiqet të gjejë ngushëllim: ai është në komunikim me miqtë dhe punën, ajo është në punët e shtëpisë, por gjithçka është e kotë. Dhe më e keqja nga të gjitha, pikëllimi i përbashkët nuk i afron bashkëshortët, por, përkundrazi, hap një hendek të madh midis tyre. Martesa po shpërthen, marrëdhënia po nxehet deri në kufi. Por papritmas Becky gjen ngushëllim të papritur: ajo fillon komunikimin me fajtorin e padashur të fatkeqësive të tyre.

As you like it (2006)

Rosalindja simpatike është vajza e një duke të pasur dhe fisnik. Sapo ai të rrëzohet, dhe vajza, së bashku me një djalë të ri me emrin Orlando dhe disa heronj të tjerë përjashtohen. E maskuar si një i ri, ajo dhe miqtë e saj largohen për në pyll në kërkim të babait të saj që fshihej. Gjatë udhëtimit, ata do të duhet të zgjidhin shumë keqkuptime, të zgjidhin problemet e dashurisë dhe të kapërcejnë sprovat e vështira.

Christmas with Holly (2012)

Marku është pronari i një kafeneje të vogël që kohët e fundit humbi motrën e tij dhe tani po rrit vetëm mbesën e tij Holly. Pas varrimit të nënës së saj, vajza ndaloi së foluri, dhe ai lufton ta rikthejë lumturinë në jetën e saj. Sidoqoftë, problemi është gjithashtu që jo të gjithë e aprovojnë vendimin e Markut për ta rritur vajzën si vajzën e tij. Pikërisht në këtë kohë, një vajzë me emrin Maggie lëviz në një qytet të vogël, e cila, pas një serie dështimesh në jetën e saj personale, dëshiron të ndryshojë mjedisin dhe të përmbushë ëndrrën e saj – të hapë një dyqan lodrash.

The Invisible Girl (2019)

Në moshën 12 vjeçare, e mbetur pa nënë, Holly e pa veten të padukshme – fjalë për fjalë. Pasi u pajtua me realitetin e ri, ajo filloi të kërkonte përparësi në një ekzistencë të tillë: për shembull, ajo spiunonte jetën e të tjerëve dhe madje mësoi të bënte para. Por një ditë ajo takoi një person të pazakontë – një gënjeshtar të errët dhe luftëtar të turpëruar Shane, i cili, ndryshe nga të tjerët, e pa atë. Holly e kupton që më në fund kishte një shans të kthehej në botën njerëzore.

At the Very Bottom of the Ocean (1999)

Drama intensive ndjek gruan e re Beth. Së bashku me burrin dhe tre fëmijët e saj, një ditë ajo shkon në një takim të të diplomuarve të kolegjit të saj. Konfuze, në hollin e hotelit, ajo momentalisht humbet nga shikimi fëmijët e saj, dhe ky bëhet një gabim fatal – djali i saj i vogël zhduket pa lënë gjurmë. As personeli dhe as njerëzit e tjerë nuk e panë atë, policia nuk mund të ndihmojë. Koha kalon, por Beth nuk mund të pajtohet me humbjen.

The one that was not (2019)

Disa vjet më parë, një divorc e gjymtoi rëndë Claire, megjithatë, pasi mezi doli nga gropa emocionale, gruaja arrin dhe përmirëson jetën e saj dhe madje kthehet tek një i dashur i ri. Por me kalimin e kohës, ai fillon ta injorojë atë.

Për të gjurmuar atë që po bën, heroina hap një llogari të rremë në rrjetet sociale. Prezantohet në rolin e një bjonde 24-vjeçare dhe pa sukses përpiqet të zgjojë interesin e tij dhe më në fund vendos t’i shkruajë shokut të tij Alex, komunikimi me të cilin ndryshon plotësisht jetën e saj.