Cult

Filmat “Banshees of Inisherin” dhe “Fabelmans” – fituesit në Golden Globes

01/11/2023 13:06
nga:G B

Ceremonia e 80-të e çmimeve Golden Globe u zhvillua në The Beverly Hilton në Kaliforni.

Quinta Brunson, Tyler James Williams, Angela Bassett, Ke Huy Quan, Colin Farrell, Jennifer Coolidge, Steven Spielberg, Michelle Yeoh, Julia Garner, Zendaya, Guillermo del Toro, Cate Blanchett dhe Austin Butler janë ndër fituesit, siç theksohet nga Çmimet e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollivudit (HFPA), të konsideruara si para- nominime për Oscars.

Në veçanti, filmi gjysmë autobiografik The Fabelmans i Steven Spielberg është fituesi i madh, pasi fitoi çmimin për filmin më të mirë në kategorinë ‘Dramë’ dhe çmimin për regjisorin më të mirë, duke pasur kështu një shans të madh për të fituar një Oscar më 12 mars, shkruan BBC.

Numri më i madh i çmimeve , uke përfshirë filmin më të mirë në kategorinë muzikore ose komedi, u fitua nga The Spirits of Inniserin i Martin McDonough. Filmi gjithashtu fitoi çmime për aktorin më të mirë në një komedi ose muzikal për Colin Farrell dhe skenarin më të mirë për McDonagh.

Aktori australian Austin Butler, i cili bëri debutimin e tij në Golden Globes, u shpall aktori më i mirë në një film dramatik për “Elvis” dhe aktorja më e mirë në një film dramatik ishte australiania shumëçmuar Cate Blanchett për filmin “Tar”.

Lista e plotë e të nominuarve dhe fituesve në secilën kategori:

Filmi më i mirë – Dramë

Avatar: Rruga e Ujit

Elvis

The Fabelmans – Fitues

Tar

Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë – Komedi muzikore

Babylon

The Banshees of Inisherin – Fitues

Gjithçka Kudo Të gjitha në të njëjtën kohë

Qepë e qelqit: Një thikë e mistershme

Trekëndëshi i trishtimit

Seriali më i mirë televiziv – Drama

Better Call Saul

The Crown

House of the Dragon – Fitues

Shkëputja e Ozark

Seriali më i mirë televiziv – Muzikal ose komedi

Abbott Elementary – Fituesi

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Wednesday

Seriali mëi mirë antologjik ose filmi televiziv

Black Bird

Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Pam dhe Tommy

The Dropout

The White Lotus: Sicily – Fituesi

Aktori më i mirë në një serial televiziv – Drama

Jeff Bridges, The Old Man

Kevin Costner, Yellowstone – Fitues

Diego Luna, Andor

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Adam Scott, Severance

Aktori më i mirë në një film televiziv

Taron Egerton, Black Bird

Colin Firth, The Staircase

Andrew Garfield, Under the Baner of Heaven

Evan Peters, Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Fitues

Sebastian Stan, Pam dhe Tommy

Aktorja më e mirë në një film televiziv

Jessica Chastain, George and Tammy

Julia Garner, Inventing Anna

Lily James, Pam and Tommy

Julia Roberts, Gaslit

Amanda Seyfried, The Dropout – Fitues

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një film televiziv

Jennifer Coolidge, The White Lotus – Fituese

Claire Danes, Fleishman Is in Trouble

Daisy Edgar-Jones, Under the Baner of Heaven

Niecy Nash-Betts, Përbindësh: The Jeffrey Dahmer Story

Aubrey Plaza, The Lotus i bardhë

Aktori më i mirë në rol dytësor në një film televiziv

F Murray Abraham, The White Lotus

Domhnall Gleeson, The Patient

Paul Walter Hauser, Black Bird – Fitues

Richard Jenkins, Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Seth Rogen, Pam and Tommy

Skenari më i mirë

Todd Field, Tár

Tony Kushner & Steven Spielberg, The Fabelmans

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin – Fitues

Sarah Polley, Women Talking

Regjisori më i mirë

James Cameron, Avatar: The Way of Water

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, Everywhere Everywhere All at Once

Baz Luhrmann, Elvis

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg , The Fabelmans – Fitues

Filmi më i mirë i huaj

RRR (Indi)

All Quiet on the Western Front (Gjermani)

Argjentinë, 1985 (Argjentinë) – Fituesi

Mbylle (Belgjikë)

Vendimi për t’u larguar (Koreja e Jugut)

Aktorja më e mirë – Drama

Cate Blanchett, Tár – Fituese

Olivia Colman, Empire of Light

Viola Davis, The Woman King

Ana de Armas, Blonde

Michelle Williams, The Fabelmans

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Elizabeth Debicki, The Crown

Hannah Einbinder, Hacks

Julia Garner, Ozark – Fituese

Janelle James, Abbott Elementary

Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan, Everywhere Everywhere All at Once – Fituese

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Brad Pitt, Babylon

Eddie Redmayne, The Good Nurse

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once

Dolly De Leon, Treangle of Sadness

Carey Mulligan, tha ajo

Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv

John Lithgow, The Old Man

Jonathan Pryce, The Crown

John Turturro, Severance

Tyler James Williams, Abbott Elementary – Fitues

Henry Winkler, Barry

Rezultati më i mirë origjinal

Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio

Hildur Guðnadóttir, Women Talking

Justin Hurwitz, Babiloni – Fitues

John Williams, The Fabelmans

Carter Burwell, The Banshees of Inisherin

Kënga më e mirë origjinale

Carolina, Taylor Swift (Where the Crawdads Sing)

Ciao Papa, Guillermo del Toro & Roeban Katz (Guillermo del Toro’s Pinocchio)

Hold My Hand, Lady Gaga dhe Bloodpop (Top Gun: Maverick)

Lift Me Up, Tems, Ludwig , Rihanna dhe Ryan Coogler (Black Panther: Wakanda Forever)

Naatu Naatu, Kala Bhairava, MM Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR) – Fitues

Aktori më i mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi

Donald Glover, Atlanta

Bill Hader, Barry

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Jeremy Allen White, The Bear – Fitues

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi

Quinta Brunson, Abbott Elementary – Fituese

Kaley Cuoco, Stjuarduesja

Selena Gomez, Vetëm vrasjet në ndërtesë

Jenna Ortega, Wednesday

Jean Smart, Hacks

Aktori më i mirë – Muzikal ose Komedi

Diego Calva, Babylon

Daniel Craig, Glass Onion: A Knives Out Mystery

Adam Driver, White Noise

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin –Fitues

Ralph Fiennes, Menu

Aktorja më e mirë – Muzikal ose Komedi

Margot Robbie, Babylon

Anya Taylor-Joy, The Menu

Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande

Lesley Manville, Mrs. Harris shkon në Paris

Michelle Yeoh, Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – Fituese

Filmi më i mirë i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Fituesi

Inu-Oh

Marcel the Shell With Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Aktori më i mirë – Drama

Austin Butler, Elvis – Fituesi

Brendan Fraser, The Whale

Hugh Jackman, The Son

Bill Nighy, Living

Jeremy Pope, The Inspection

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Dramë

Emma D’Arcy, House of Dragon

Laura Linney, Ozark

Imelda Staunton, The Crown

Hilary Swank, Alaska Daily

Zendaya, Euphoria – Fituese