Sporti

Erling Haaland mund të ndalohet të luajë në Kupën e Botës ndërsa FIFA pret vendimin e fundit

06/17/2021 23:53
nga:Lorik J

Talenti norvegjez Erling Haaland, mund të humbasë në Kupën e Botës 2026 – që do të organizohet në SHBA, Kanada dhe Meksikë – për shkak të sanksioneve të FIFA-së, nëse ata bojkotojnë përsëritjen e vitit 2022.

Lojtarët e Norvegjisë – përfshirë Haaland – kanë qenë të sinqertë në lidhje me Katarin që pret Kupën e Botës 2022 dhe ata mund ta bojkotojnë garën krejt, transmeton lajmi.net.

Sipas mediumit norvegjez, NRK, NFF (Federata Norvegjeze e Futbollit) do të mbajë një votim për të bojkotuar garën sa më shpejtë të dielën.

Dhe nëse ata votojnë për të bojkotuar Katarin, FIFA mund të ndalojë anën skandinave nga gara në edicionin 2026 si pjesë e sanksioneve të tyre.

Norvegjia nuk arriti të kualifikohej për Euro 2020 duke u mposhtur në gjysmëfinale të play-off nga Serbia.

Sidoqoftë, pala tashmë ka garuar në tre kualifikime të Kupës së Botës – dy fitore në klasa me Gjibraltarin dhe Malin e Zi dhe një humbje 3-0 ndaj Turqisë.

Pika e bisedës – për këto tre ndeshje – nuk erdhi në fushë; në vend të kësaj, ishin bluzat ‘Të drejtat e njeriut brenda dhe jashtë fushës’ që norvegjezët i vishnin kur bënin nxehje.

Bluzat i referoheshin Katarit, ku Guardian raportoi se 6,500 punëtorë migrantë kanë vdekur që kur u dha vendimi për Kupën e Botës.

Norvegjia nuk e ka arritur atë në një turne të madh ndërkombëtar që nga Kampionët e Evropës 2000, megjithatë, ata duket se do të jenë në një ‘gjeneratë të artë’ të re.

Haaland është bashkuar me Martin Odegaard të Real Madrid – i cili ka kaluar gjashtë muajt e fundit duke luajtur te Arsenal.

Pala gjithashtu mburret me një pus të lakmueshëm për talent rinor: Jens Petter Hauge dhe Patrick Berg ishin të dalluar për një skuadër të ‘shfrenuar’ si Bodo / Glimt.

Glimt përfundoi titullin norvegjez duke shënuar mbi 100 gola në 30 ndeshje dhe ata e morën AC Milan në tel në Ligën e Evropës.

Hauge tani kërkon tregtinë e tij për Milanin, ku ai shënoi në skuadrën e parë dhe Patrick Berg ka qenë i lidhur me gjigantët anglezë Manchester United.

Lojtarët e tjerë norvegjezë po bëjnë përshtypje në të gjithë Evropën dhe humbja e dy Kupave të Botës do t’i rrëmbejë Norvegjisë një shans për të shkuar larg.

Për të mos përmendur, Haaland, perlë proverbiale në kurorë, do të jetë 30 vjeç para se të hapet Kupa Botërore 2030 – një ndalim mund të nënkuptojë se ky është i vetmi Kupë Bote në të cilën Haaland është i pranishëm.