Kupa e Botës 2022

Ende pa skuadër, Zidane mund të jetë trajner i ardhshëm i Juventusit

12/20/2022 16:30
nga:Mergim Rreci

Sipas L’Equipe, Juventusi është një nga opsionet për të ardhmen e Zinedine Zidane, duke qenë se Didier Deschamps pritet të mbetet në krye të Francës.

Zidane, një ish-yll i Juventusit, ka qenë i lidhur me punën në Francë që nga largimi i Real Madridit vitin e kaluar, përcjell GazetaBlic Sport.

Megjithatë, paraqitje e shkëlqyer e Francës në Kupën e Botës nën Deschamps, një tjetër ish-mesfushor i Bianconerëve, duket se e ka bindur Federatën t’i ofrojë Didier një kontratë të re.

Sipas L’Equipe, Deschamps do të mbetet në krye të Les Blues, kështu që Zidane do të kërkojë një mundësi të re.

Juventusi është ndër opsionet e tij. Max Allegri ka një kontratë deri në qershor të vitit 2025, por e ardhmja e tij mbetet në ajër, veçanërisht pasi i gjithë bordi i drejtuesve, përfshirë Andrea Agnelli, dha dorëheqjen muajin e kaluar.

Megjithatë, gazeta franceze thekson se zgjedhja e një klubi të ri dhe konkretisht Juventusi nuk është prioritet për Zizou, i cili do të bëjë vlerësimin e tij për mundësitë e mundshme në muajt e ardhshëm.

Në çdo rast, Zidane do t’u japë prioritet ligave dhe vendeve që ai i njeh mirë, kështu që Italia dhe Seria A janë atje në listën e tij, veçanërisht sepse ai raportohet se beson se PSG nuk është “e strukturuar mirë”.

/GazetaBlic Sport/