Lajme

Emërohet ambasadori i ri i BE-së në Shqipëri

11/30/2023 23:54
nga:G C

Është emëruar ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Shqipëri.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell njoftoi se ambasadori i ri do të jetë Silvio Gonzato, një emër i spikatur në diplomacinë evropiane.

Ai ka shërbyer më parë si Zëvendës Ambasador i Delegacionit të BE-së në Kombet e Bashkuara në New York.

Gonzato ka shërbyer edhe si Drejtor për marrëdhëniet ndërinstitucionale, koordinimin e politikave dhe diplomacinë publike.

Siç konfirmohet nga BE-ja, ambasadori i ri në Shqipëri do të emërohet zyrtarisht më 1 dhjetor 2023.