Lajme

Elon Musk shiti aksionet e Tesla-s për 6.9 miliardë dollarë

08/10/2022 10:29
nga:Arsim Buxhovi

Miliarderi amerikan Elon Musk shiti aksionet e Tesla për 6.9 miliardë dollarë, shitja më e madhe deri më sot, për të shmangur atë që ai thotë se është një shitje e minutës së fundit në prodhuesin e automjeteve elektrike në rast se ai detyrohet të vazhdojë marrëveshjen, duke blerë Twitter.

Shefi ekzekutiv i Tesla-s shiti rreth 7.92 milionë aksione më 5 gusht, sipas dosjeve të shumta rregullatore të lëshuara pas mbylljes së Bursës së Nju Jorkut të martën, raporton Bloomberg.

Mes spekulimeve për arsyet e shitjes, Musk tha në një seri postimesh sonte se ai dëshiron të parandalojë një shitje paniku të aksioneve nëse detyrohet të përfundojë blerjen prej 44 miliardë dollarësh të Twitter, të cilën ai e braktisi muajin e kaluar.

I pyetur nga ndjekësit e tij në rrjetin social nëse e kishte mbaruar shitjen e aksioneve të “Tesla” dhe nëse do t’i blinte sërish nëse nuk do të lidhej marrëveshja për marrjen e Twitter-it, ai u përgjigj shkurt: “Po”.

Shitja vjen vetëm katër muaj pasi Musk, njeriu më i pasur në botë, tha se nuk kishte në plan të shiste më aksione në kompaninë që ai ka ndërtuar në një lider global në automjetet elektrike, pasi kishte shitur më parë aksione me vlerë 8.5 miliardë dollarë pas fillimit të tij. oferta për të blerë Twitter.

Që atëherë, aksionet e “Tesla” janë rikuperuar nga nivelet më të ulëta që arritën në maj, të ndihmuar nga tendenca e përgjithshme rritëse e aksioneve në Wall Street.