Cult

Ekspozitë me gjësendet e Princeshës Diana në 25-vjetorin e vdekjes së sa

09/03/2022 07:24
nga:G C

Hapet në Las Vegas ekspozita që feston jetën e Princeshës Diana, vetëm disa ditë pas 25-vjetorit të vdekjes së saj në një aksident automobilistik në Paris. “Princess Diana: A Tribute Exhibition”, përmban mbi 700 artifakte origjinale, duke përfshirë fustane mbrëmjeje të stilistëve më në zë, letra dhe sende personale në hapësirën prej 10,000 metrash katrorë.

Ajo përmban gjithashtu një kopje të fustanit të dasmës të veshur nga Diana, krijuar nga artistja belge Isabelle de Borchgrave. Pjesëmarrësit mund të ecin mbi trenin 25 metra të gjatë, i cili është vendosur nën xham.

David Corelli, kuratori dhe producenti i ekspozitës, tha se dhoma i frymëzoi ata t’u ofronin miqve pako për t’u martuar në zonën e dasmës së ekspozitës.

“Vegasi është kryeqyteti i dasmave në botë. Ka 120,000 dasma që ndodhin në qytet çdo vit, kështu që këtu ne kemi këtë dhomë të mahnitshme që feston dasmën më të famshme të të gjitha kohërave me objekte të pabesueshme që ju rrethojnë”.

Historia e Dianës tregohet përmes modës, punës bamirëse dhe korrespondencës.

“Ne ecim përmes miqësisë së vorbullës së Charles dhe Dianës dhe në dasmën e tyre dhe më pas gjurmojmë rrugëtimin e saj për t’u bërë nënë shumë shpejt në moshën 21-vjeçare me Ëilliam dhe Harry, kështu që ju merrni atë lloj ideje shumë të shpejtë kronologjike”.

Një pjesë e të ardhurave nga ekspozita do të shkojnë për bamirësi. Do të ketë të tjera ekspozita në vijimësi. Corelli tha se ata kanë shumë objekte të tjera që ata do të paraqiten gjatë viteve të ardhshme./KultPlus.com